Negatif SEO Nedir?

Şimdi negatif SEO nedir? Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışalım. Negatif SEO, arama motoru optimizasyonlarının tam tersi olarak adlandırılmaktadır. SEO tekniğinin uygulanmasındaki amaç, bir sayfanın arama motorlarındaki görünüm sayısını arttırmaktır. Fakat Negatif SEO bu işlemin tam tersini, bir sitenin performansını etkileyip arama motorlarındaki sıralamasının düşmesini amaçlar.

Penguen güncellemesi ile Webmaster araçlarına yüklenen Backhat SEO uyarıları, negatif SEO çalışmalarının daha çok yaygınlaşacağını, daha kolay uygulanabileceğini gösteriyor. Birçok insanda bu konu hakkında aynı şeyleri düşünmektedir ve bu tür uygulamaların artışını gözlemlemektedir. Şimdi dilerseniz rakip şirketlerin negatif SEO uygulamalarından nasıl korunursunuz ve negatif SEO ne amaçla uygulanır, bunlardan biraz bahsedelim. Genellikle bu kötü tekniği rakipleriniz sıranızı düşürmek için yapmaktadır. Google arama motorlarından sıranızın düşürülmesini amaçlayan Negatif SEO çalışması, rakip firmaların sırasını yükseltirken sizin sıranızın düşmesine neden olmaktadır.
Bu tekniği bir nevi başka sitelerin üzerine basarak yükselme olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca bu teknik, kendi sitenizle alakalı kötü bir haberi veya bilgiyi alt sıralara gömmek içinde yapılmaktadır. Negatif SEO, bu amaçla kullanılırsa sanal imaj yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Şirketinizi arama motorları üzerinden arattığınızda, şikâyet konularını görmek canını sıkıyorsa bu tekniği kullanabilir ve kötü imajınızı geri sıralara gömebilirsiniz. Bunların dışında kişisel hedefler doğrultusunda Negatif SEO çalışması yaptırılabilir. Bu tekniğin kişisel sebeplerden kullanılmasının arkasında genellikle ekonomik ve siyasi nedenler yatmaktadır.